8 345 51 697 info@aletovis.lt Sodų g. 3a. Šakiai. LT 71136. Lietuva

Linų sėmenų aliejus – natūralumas statybose

linai (1)Linų sėmenų aliejus spaudžiamas iš linų (Linum usitatissimum), kurie auginami vidutinio ir šalto klimato juostose. Linų sėmenyse yra 30-40 % aliejaus.

Linų sėmenų aliejuje yra didelis sočiųjų riebalų rūgščių kiekis, o jose esantys cheminiai junginiai reaguodami su ore esančiu deguonimi sukelia cheminę reakciją (polimerizaciją), kurios dėka gaunama kieta ir patvari medžiaga – linoksinas.

Jau nuo labai senų laikų puikiai džiūstantis linų sėmenų aliejus buvo naudojamas kaip oro pokyčiams atsparus  gražinamasis lakas auksuotiems paviršiams, nedažytam metalui ir medienai. Spėjama, kad linų sėmenų aliejus buvo pradėtas naudoti XII a. pabaigoje. Dažymas džiūstančiu aliejumi pirmą kartą aprašytas dar V a. pabaigoje. Atliktos cheminės analizės rodo, kad Norvegijoje XIII a. linų sėmenų aliejus buvo naudojamas kaip rišiklis dažant bažnytinio meno objektus (Valdreso regiono Hedalo bažnyčios altoriaus frontonas ir madona).

Linų sėmenų aliejaus naudojimas

Puikiai džiūstantis, atsparus nusidėvėjimui ir oro poveikiui linų sėmenų aliejus naudojamas tiek pramonėje, tiek šiuolaikinėje statyboje. Pramonėje sėmenų aliejus kaip viena pagrindinių medžiagų naudojamas lakų dervų, spaustuvinių dažų, tapybos aliejinių dažų, aliuminio dažų, stipriųjų aliejų ir pokostų, alkidinių ir sintetinių dervų, odos priežiūros priemonių, linoleumo, taip pat agrochemikalų, klijų bei sikatyvų gamyboje.

Aukštoje temperatūroje oksiduotas linų sėmenų aliejus, turintis gerų drėkinamųjų savybių, vartojamas spaustuvinių dažų gamyboje ir kaip pagrindinė rišamoji medžiaga liejybos ir dažymo priemonių bei lakų gamyboje.

Statyboje naudojamas tiek grynas linų sėmenų aliejus, tiek jo pagrindu pagaminti natūralūs ekologiški  impregnantai, lakas, beicas, dažai, vaškas, muilas bei kitos impregnuojančios, valančios, antikorozinės medžiagos.

Grynas sėmenų aliejus naudojamas nedažyto medžio gaminių: fasadų, panelių, grindų, namo vidaus ir išorės detalių, baldų, valčių gruntavimui, impregnavimui, galutiniam apdirbimui. Taip pat dažytų medinių paviršių atnaujinimui, sodrinimui.

Linų sėmenų aliejaus pagrindu pagaminti natūralūs ekologiški medžio impregnantai naudojami medinių namų vidaus ir išorės apdailos darbams, atliekant tokius vidaus apdailos darbus kaip  dailylenčių, grindų, baldų, pirčių, saunų, medinių interjero detalių, namų apyvokos daiktų impregnavimui. Atliekant lauko apdailos darbus – rąstinių namų ir medinės fasadų apdailos, langų, durų, medinių stogų apdirbimui.

Linų sėmenų impregnantai, priklausomai nuo sudėties, leidžia ne tik sustiprinti medienos apsaugą, bet ir pabrėžti medžio tekstūrą, išgauti norimą atspalvį. Šiam tikslui linų sėmenų aliejus yra maišomas su natūraliais priedais, mišiniais iš medienos sakų dervų, ekologiškais rišikliais, specialiais pigmentais. Pastarųjų geografinė kilmė – labai plati. Pavyzdžiui, natūralus mėlynos spalvos pigmentas, bazinis vario karbonatas, yra išgaunamas iš azurito mineralo, randamo retai ir atvežamo iš Vengrijos. Vario rezinatas – dirbtinis žalios spalvos skaidrus pigmentas, gaunamas iš verdigrio ir Venecijos terpentino. Gumigutas (gambodžas) – geltonos spalvos dažai, gaunami iš kai kurių Pietryčių Azijoje augančių medžių (Garcinia) rūšių. Indigas – mėlynos spalvos organiniai dažai, gaunami iš augalų, kurie auga Indijoje, Kinijoje ir Artimuosiuose Rytuose. Kraplakas – labai populiarus raudonos spalvos pigmentas, kuris gaunamas iš dažinės raudės (Rubia tinctorium), augančios Pietų Europoje, šaknų. Šafranas – geltonos spalvos dažai, gaunami iš Šafrano žiedų, atvežami iš Graikijos, Ispanijos, Sicilijos.

Impregnantų naudojimas – itin paprastas. Apdorojamos medienos paviršius labai gerai nusausinamas, nuvalomas, pašalinami nešvarumai, tuomet impregnuojama įmirkant arba tepant teptuku. Jeigu ant paviršiaus yra impregnanto perteklius, jis paprasčiausiai įtrinamas, o likutis nuvalomas.

Natūralaus linų sėmenų aliejaus beicai naudojami vidaus ir lauko darbams. Labiausiai tinkami rąstiniams namams, mediniams fasadams, sodo baldams, grindims apdoroti. Sėmenų aliejaus beicas giliai įsiskverbia į medį ir pabrėžia jo struktūrą. Jis nenusitrina, gerai apsaugo medieną nuo saulės UV spindulių ir ilgai išlieka. Šiuo beicu impregnuota mediena nesudrėksta ir nepūna, išsaugo natūralumą ir „kvėpuoja“.

Ekologiški linų sėmenų aliejaus dažai taip naudojami tiek vidaus, tiek ir lauko darbams. Ypač tinka ręstiniams pastatams, mediniams fasadams, sodo baldams, grindims ir metaliniams dirbiniams dažyti. Šie dažai pasižymi dideliu atsparumu dilimui, gerai apsaugo medžio paviršius nuo UV saulės spindulių ir yra ilgaamžiai. Linų sėmenų aliejaus dažais nudažyta mediena yra apsaugota nuo drėgmės ir gedimo bei išlieka natūralios išvaizdos, išlaiko oro laidumą.

Linų sėmenų muilas naudojamas ypatingai nešvariems paviršiams plauti. Nuplauna beveik viską nuo įvairių medinių, metalinių, akmeninių ir kitų paviršių. Taip pat naikina grybą, pelėsį. Ypač tinkamas mediniams paviršiams švariai nuplauti ir impregnuoti. Paprastai linų sėmenų muilas tepamas ir įtrinamas su teptuku ar kempine.

Aliejaus kaip impregnanto savybės:

  • 100 % ekologiškas;
  • Natūralus produktas;
  • Medienos apsauga nuo atmosferinės drėgmės ir pelėsio;
  • Neskleidžiamas toksiškomis, pavojingomis žmogaus sveikatai medžiagomis;
  • Užtepus ant medienos sustiprina tos rūšies medžio kvapą;
  • Beveik nekeičia natūralios medienos spalvos;
  • Impregnavus nereikia vėdinti patalpų, nes aliejus netoksiškas;
  • Nekenksmingumas sveikatai – tinkamumas tiek profesionaliam, tiek ir mėgėjiškam darbui;
  • Galima impregnuoti net molį – jis tampa visiškai nelaidus vandeniui. Pvz., ekologinio būsto duše impregnuojamos sienos.

Aletovis

Aletovis